A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) felhívása.

Jön a madarak költési időszaka, éppen ezért a MME arra figyelmeztet, hogy a nem megfelelően végzett épületfelújítások, települési vezetékhálózat oszlopkarbantartások, fa- és bokorkivágások súlyos természetvédelmi károkat okoznak.

Ideje lenne jobban odafigyelni szárnyas barátaikra, tavaly például a fecskék drasztikus állománycsökkenése miatt kongatták a vészharangot.

Ennek egyik oka a fészkek tömeges leverése, ami többnyire a költési időszakban és gyakran önkormányzati, közfeladatokat ellátó épületeken történik! Pedig ez nem csak törvénytelen, de szükségtelen is, mivel a felújítást akadályozó fecskefészkek a költési időszakon kívül, megyei kormányhivatali engedélyeztetést követően eltávolíthatók.

Védettségük miatt ugyancsak tilos a fehér gólyák fészkeinek engedély nélküli eltávolítása vagy ezek költési időszakban történő zavarása.

A kis- és középfeszültségű elektromos hálózat oszlopaira épült, zárlatokozásuk és áramfogyasztásuk miatt veszélyes fészkek magasító állványra helyezésére, a madarak zavarása nélkül, november 1-március 31. között, közel fél év áll rendelkezésre.

Végül, de nem utolsó sorban nem csak törvénytelen, de teljes mértékben igazolhatatlan és rendkívül súlyos természetvédelmi károkat okoz az elektromos szolgáltatóknak, a vízügyi igazgatóságoknak, a települési közterületek és parkok üzemeltetőinek az a gyakorlata, mely a fák és bokrok tömeges ki- és visszavágását a tavaszi lombfakadást követő időszakra ütemezi. Ezek a munkák azonban az őszi-téli hónapokban közvetlen természetvédelmi kockázat nélkül is elvégezhetőek, ráadásul ekkor a munkavégzés logisztikai körülmények is jobbak.

Óvjuk az élőhelyeket, ennek érdekében az MME arra kéri az érintett szervezeteket és a lakosságot, hogy ezeket a munkákat az áprilisban kezdődő költési időszak előtt, a megfelelő hatósági engedélyek birtokában végezzék el!

Forrás: www.mme.hu