Nem veszélyes a szer emberre, ügyelnek a méhekre is.

Megkezdődött a szúnyogok gyérítése, április 23-án a Duna mosonmagyaróvári részénél, 24-én a győri és soproni térségben, valamint Békés, Csongrád és Bács-Kiskun megye vízfelületein juttatják ki a készítményt. Április 25-én az Ipolynál, 25-én a Tisza-tavon, 26-án a Dunakanyarban, a Csepel-szigeten és a Velencei tónál, 28-án pedig a Duna és környékbeli vízfelületek mohácsi részénél lépnek fel az éppen kifejlődő szúnyoglárvák ellen.

A központi szúnyoggyérítési programot a katasztrófavédelem irányítja, a szúnyoggyérítés aktuális heti ütemterve folyamatosan elérhető a katasztrófavédelem honlapján.

A biológiai eljárás során olyan készítményt juttatnak a szúnyogok tenyészőhelyeire, amelyben egy baktérium által előállított fehérje van. Ez a fehérje teljesen ártalmatlan az emberekre, állatokra és növényekre, kizárólag a szúnyoglárvákat pusztítja el. A nagyobb kiterjedésű vízfelületeken, például a Velencei tónál, vagy a Tisza-tónál repülővel, a kisebb vízfelületeknél pedig nagynyomású permetezővel juttatják ki.

Az ilyenkor felmerülő leggyakoribb kérdésekre a katasztrófavédelem honlapján megtaláljuk a válaszokat is.

Így például megtudhatjuk, hogy a kezelésekre szeptember 30-ig van lehetőség, azonban az elmúlt évek tapasztalatai alapján várhatóan augusztus végéig befejeződhetnek a munkák.

A szúnyoggyérítések hatékonyságát a közbeszerzési eljárás keretében kiválasztott cégek entomológus szakértői ellenőrzik.

Az imágók (kifejlett szúnyogok) ellen piretroid-készítménnyel (hatóanyag: deltametrin) védekeznek. A lárvák tenyészőhelyeit biológiai készítménnyel (hatóanyag: Bacillus thuringiensis var. israelensis – Bti – baktérium által termelt fehérje) kezelik, a kijuttatást szintén légi és földi eljárással végzik.

A felhasznált irtószereket az Országos Tisztifőorvosi Feladatokért Felelős Helyettes Államtitkárság engedélyezi a hatóanyagok közös európai uniós listája alapján.

Az alkalmazott irtószerek az emberi egészségre nem ártalmasak. A piretroid-készítmények a melegvérűeket, így például az embert, a háziállatokat – a legtöbb háztartási rovarirtó szerhez hasonlóan – csak többezerszeres dózisban tudnák megmérgezni. A készítmény egyébként a szabadban néhány óra alatt lebomlik.

Háziállatokon és növényeken sem fogunk semmilyen hatást sem fogunk tapasztalni. Ugyanakkor az imágók ellen használt készítmények más rovarokra, köztük a méhekre is veszélyesek lehetnek, de az alacsony dózisnak köszönhetően nem kell teljes rovarpusztulástól tartani. Ráadásul a szúnyoggyérítések időpontja előtt az önkormányzatoknál bejelentkezett méhészek minden esetben értesítést kapnak, így a kezelés idejére be tudják zárni méheiket, vagy áttelepíthetik kaptárjaikat.

A szúnyoggyérítés idején nem jelent kockázatot a nyitott ablak, mivel azonban a készítmény zárt térben lassabban bomlik le, mint a szabadban, a permetszer leérkezéséig érdemes bezárni az ajtókat, ablakokat. Földi melegködös védekezéseknél előfordulhat, hogy a gyermekek kedvet kapnak a ködben játszani, vagy közelről akarják nézni a járműveket. Ezt akadályozzuk meg! A kezelés után pár perccel a permetköd úgyis eloszlik, ekkor nyugodtan folytatni lehet a szabadtéri tevékenységet.

A gyérítések megkezdése előtt felmérik, hogy mely régiókban volt szükség az elmúlt években a csípőszúnyogok elleni szervezett védekezésre. Az adatokat kiegészítettük az elmúlt évek ár- és belvízi védekezése során szerzett információkkal, valamint az előzetes szakértői javaslatokkal, így jelölik ki azt, hogy merre végeznek gyérítést.

Amennyiben településünkön szúnyoginváziót tapasztalunk, bejelenthetjük a lakóhely szerint illetékes fővárosi, megyei katasztrófavédelmi igazgatóság (www.katasztrofavedelem.hu) e-mail címén vagy az ugyfelszolgalat.gek@katved.gov.hu központi címen!

További információ, kérdezz-felelek a szúnyogirtásról: www.katasztrofavedelem.hu